Akşam Liselerinin önemi ile ilgili olarak sizlerle bir anımı paylaşmak istedim. Akşam Liselerinin yoğun olarak denetlendiği 2011 yılının kasım ayında, soğuk ve rüzgarlı bir havada geçirmiş olduğumuz denetlemenin ardından müfettiş bey ile bahçede çay içiyorduk. Saat yaklaşık olarak akşam sekiz sularıydı. Okul kapısında bir pizza firmasının motorsikleti durdu. Müfettiş bey bana ”Hocam pizza mı sipariş ettiniz” diye sordu. Siparişi ben vermemiştim. Daha cevap veremeden motorsikletten inen genç kaskını çıkararak bana ‘Hocam kusura bakmayın, biraz geciktim” dedi. O an pizzacının aslında öğrencilerimden biri olduğu ortaya çıkmıştı. Öğrenci motorsikletinin arkasındaki sepetten defterini alarak bahçe kapısından içeri girdi.
Müfettiş bey okula geç gelen öğrenciyle karşılaştığı için hemen ona bir kaç soru yöneltmek amacıyla öğrenciyi durdurdu ve onunla konuşmaya başladı. ”Sen bu saatten sonra kaç derse girebileceksin ki? Neden geldin? Yarın daha erken gelebilirsin” dedi. Öğrencinin bu soruya nasıl cevap vereceğini çok merak ediyordum. Ve öğrencimden beni gururlandıran şu kelimeleri duydum. ”Hocam bir derse bile yetişebilmek benim için çok önemli. Bir tek kelime bile öğrenmek bile sizce önemli değil mi?” Bu sözler üzerine ne müfettiş bey ne de ben bir tek kelime edemedik. Öğrencimiz ise arkasını dönerek ”Kusura bakmayın derse yetişmem lazım” diyerek okul kapısından içeri girdi.
Müfettiş beyin bana bakarak ”İşte hocam akşam liselerinin önemi bu. Ne mutlu ki size öğrencilerinize bu önemi kavratmayı başarmışsınız. Keşke tüm akşam liseleri de aynı özeni öğrencilerine gösterebilse” dedi. Daha sonra gelen müfettiş raporunda okulumuzun denetlemeden geçtiği yazıyordu.
O yıldan bu güne aynı özen ve önem ile eğitim öğretim faaliyetlerimiz devam ediyor. Biz Özel Başer Akşam Liselerinde öğrenciye sadece lise diploması vermiyoruz. Onlara hayat felsefesi kazandırıyoruz.
Bu aradan unutmadan O öğrencimiz 2013 yılında bizden mezun olarak lise diploması aldı. Çalıştığı pizza firmasında artık motor üzerinde pizza dağıtmıyor, şube müdürü olarak görev yapıyor.